Excel'de Özet Tablo (Pivot Tablo) Nedir, Nasıl oluşturulur

Excel'de Özet Tablo (Pivot Tablo) Nedir, Nasıl oluşturulur

Excel'in en güçlü özelliklerinden birisi olan Pivot Tablo (Özet Tablo) oluşturma eğitimlerimiz ile Özet Tablo oluşturmayı A'dan Z'ye öğrenebilirsiniz.

Excel'de Özet Tablo Nedir?

Excel'de Özet Tablo - Pivot Tablolar verilerizi hızlı bir şekilde verilerinizi özetlemek, çözümlemek, keşfetmek ve sunmak için mükemmel bir yoldur ve bunları, yalnızca birkaç tıklamayla oluşturabilirsiniz. 

Excel'in en güçlü ve en çok kullanılan özelliklerinden birisi de Özet Tablo -Pivot Tablolardır. Excel'de Özet Tablo-PivotTable’lar çok esnektir ve sonuçlarınızı nasıl görüntülemeniz gerektiğine bağlı olarak hızla sürükle bırak yöntemiyle ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, verilerinize yeni veri girişi yaptığınızda, otomatik olarak güncelleştirilecek PivotTable’lara dayalı PivotChart’lar oluşturabilirsiniz.

Özet Tablo oluşturmadan önce dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

1- Excel'de Özet Tablo - Pivot Table oluşturmak için verileriniz, bir liste şeklinde olmalıdır. Özet Tablo oluşturacağınız tablolarda boş satırlar veya sütunlar içermemelidir. 

2- Sütunlardaki veri türleri aynı olmalıdır. Örneğin, sütun başlığı Tarih ise altında bulunan veriler hep tarih olmalıdır. 

Bilgi Notu: PivotTable’lar, verilerinizin önbellek olarak adlandırılan anlık görüntüsü (aynası gibi düşünebilirsiniz) üzerinde çalışır ve böylece gerçek verileriniz hiçbir şekilde değiştirilmez.

vidoport üzerindeki Özet Tablo eğitimlerimiz ile özet tabloları kullanmayı, oluşturmayı rahatlık öğrenebilirsiniz. Özet Tablo oluşturma eğitimlerine
buradaki linke tıklayarak erişebilirsiniz. 

 

Bu makale 260 kişi tarafından okundu