Connect with us

Tez yazarken Sayfa numaraları ile çalışmak

Eğitim

Tez yazarken Sayfa numaraları ile çalışmak

Word’de Tez yazdığınızda ilk sayfaların sayfa numaralarını boş bırakmak, Roma rakamları ile numaralandırma yapma nasıl yapılır.

Tez veya kitap yazanların en çok zorlandıkları başlıkların başında, oluşturdukları tez/kitap yada makalelere sayfa numarası verme gelmektedir.

Word kullanımında normal bir belgeye sayfa numarası vermek oldukça kolay iken, özellikle tez yazıyorsanız, kapak, giriş gibi sayfalarda sayfa numarası olmadan, sonraki 3-4 sayfaya roma rakamları ile sayfa numaraları verme ve sonraki sayfalara ise 1-2-3 gibi normal sayfa numarası vermeniz gerekir.

Tez yazanların en çok zorlandıkları bu sayfa numaralarını verme özelliği, aslında Word programında oldukça kolaydır.

Adım adım farklı sayfalara, farklı numaralar verme işlemini birlikte yapalım.

1- Tezini açın. (Aşağıdaki gibi örnek bir tez olduğunu düşünelim

Bu tablonuzda, Numara Yok yazan yerde Sayfa numarası olmaması gerekir. i,ii,iii gibi Roma Rakamları ile olması gereken sayfalar var ve sonrasında da normal sayfa numarası ile ilerlemelidir.

Bu şekilde sayfa numaralandırma yapmak için Düzen sekmesinde yer alan Kesme seçeneklerini kullanmamız gerekir. Sayfa numaralarını ayırmak istediğimiz sayfaların başında bölümlemeler oluşturarak, her bölüm ayrı sayfa numarası vererek ve basit bir ayar ile istediğiniz sayfa numaralandırmasını yapabilirsiniz.

Burada; Roma Rakamları ile başlamasını istediğiniz sayfanın en üst noktasına tıklayalım ve Düzen sekmesinden Kesmeler menüsünü seçelim. Kesmeler menüsünden Sürekli İfadesini seçin. Aynı işlemi normal rakamların başlayacağı Giriş bölümünün başına tıklayarak yapmanız gerekir. Giriş başlığının önüne tıklayın ve Düzen Sekmesinden Kesmeler ve Sürekli ifadesini seçin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra, belgemize normal sayfa numarasını, sayfanın altına gelecek şekilde ekleyelim.

Belgenize sayfa numarası ekledikten sonra, alt bilgi kısmında rakamların 1 den başlayarak ilerlediğini görürsünüz. Roma rakamları ile başlamamız gereken -bu örneğimizdeki 3. sayfa- sayfa numarasını seçin ve ekranın üst tarafından Sayfa Numarasını Biçimlendir seçeneğini seçin.

Sayfa numarasını biçimlendir kısmında, Roma rakamlarını seçin ve başlangıç değerini kaçtan başlatmak istiyorsanız, o rakamı seçin.

Tamam düğmesine tıkladığınızda ilk sayfalarının 1-2 gibi rakamlar geldiğini ama sizin işlem yaptığınız sayfadan itibaren Roma rakamları ile başladığını görürsünüz.

2. Kesmeyi uyguladığımız Giriş kısmının numarasına baktığınızda ise bu örneğimizde sayfa numarasının 6 olarak geldiğini görürsünüz. Burada da 6 rakamını seçerek, Sayfa numarası özelliklerinden yararlanarak, başlangıç değerini 1 olarak belirlemeniz gerekir. Tamam düğmesine tıklayınca rakamların 1 den başladığını görürsünüz.

Bu aşamda bölümlerin birbirleri ile bağlantılarını kesmek için,

Üst Bilgi ve Alt Bilgi başlığında Gezinti kısmından Öncekine Bağla ifadesine tıklayın.

Son adım da ise, ilk sayfa ya giderek, 1 rakamını silmeniz gerekir. Bu işlem ilk iki sayfadaki 1 ve 2 sayfa numaralarını silmenizi sağlar.

Nasıl yapılır eğitim videosunu izlemek isterseniz aşağıdaki eğitim videomuzu izleyebilirsiniz.

Tez yazarken, içindekiler kısmın oluşturma, şekiller, tablolar, resimler listeleri oluşturma, belirlediğiniz bir sayfanın yatay olarak gelmesini sağlamanın nasıl yapıldığını aşağıdaki eğitim videosundan izleyebilirsiniz.

Word konusunda uzmanlaşmak, içindekiler kısmını oluşturmayı öğrenmek için vidoport üzerindeki eğitim setlerimizden yararlanabilirsiniz.

Yorum yazın

Bizlere soru sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim

To Top