Connect with us

Excel ‘de kaç hücre var? 5 Excel Kısayolu.

Eğitim

Excel ‘de kaç hücre var? 5 Excel Kısayolu.

Excel’de en çok merak edilen konuların başında gelen Excel’de kaç hücre olduğudur. Excel’deki Hücre sayısı, satır sayısı, sütun sayısı kaçtır.

Excel’de sütun harfleri A ile başlar ve XFD ile biter ki bu da 16.384 adet sütun demektir. Satır numaralarıda 1’den başlar ve 1.048.576 ‘da biter. Yani bir Excel sayfasında 1.048.576 satır, 16.384 Sütun bulunmaktadır. Excel’in bir sayfasında 17.179.869.184 adet hücre vardır.

İpucu 001- Excel’de Günün Tarihini ve Anlık Saati Girmek

Klavyeyi kullanarak günün tarihini girmek için Ctrl + Shift + ; tuşlarını kullanabilirsiniz. Ctrl+ Shift + ; ile girdiğiniz tarih hiç değişmez. 

Excel dosyanızı her açtığınızda tarihin değişmesini isterseniz:

 =BUGÜN() işlevin kullanmanız gerekir.

Ctrl + Shift + : tuşunu kullandığınız zaman ise anlık saati girersiniz.

İpucu 002- Çift Tıklama ile Listelerinizin En Sonuna Verisine Gitmek

Bir liste oluşturduğunuz zaman verilerin bulunduğu en son hücreye gitmenin klavye yolu Ctrl + Aşağı Ok tuşlarıdır.

Farenizi kullanarak en alt hücreye gitmek için listenizde herhangi bir hücreyi seçin ve seçmiş olduğunuz hücrenin sınır çizgisine çift tıklayın. Hücrenin sınır çizgisine çift tıkladığınızda listenizin sonuna hızlı bir şekilde gidersiniz.

İpucu 003- Excel’de Rakamları Sürükle Bırak Yöntemiyle Çoğaltmak

Excel kullanırken, bir rakam girerek doldurma kulpundan tutup, aşağıya doğru çektiğinizde aynı değerlerin geldiğini görürsünüz. Bu yöntem aynı değeri çoğaltmak için kullanılan oldukça kullanışlı bir yöntemdir.

Rakamı aşağıya doğru çektiğinizde rakamların otomatik artmasını isterseniz;

1.     Rakamınızı yazın. Yazdığınız hücreye tıklayın.

2.     Doldurma kulpundan tutarak, aşağıya doğru kopyalayın.  

vidoport.com üyeliğiniz için kod CMH1PZF0

3.     Aynı rakamın geldiğini görürsünüz. Kopyaladığınız verinin yanındaki Otomatik Doldurma Seçeneklerine tıklayın ve açılan seçeneklerden Doldurma Serisi ifadesini seçin.

İlk rakamı yazdıktan sonra Otomatik Doldurma Seçenekleri düğmesine tıkladığınızda farklı seçeneklerin açıldığınız görürsünüz. Buradaki Doldurma seçeneklerinden Doldurma Serisi seçeneğine tıkladığınızda rakamların arttığını görürsünüz.

Örneğin herhangi bir hücreye 1 yazdıktan sonra doldurma kulpundan yararlanarak aşağıya doğru çektikten sonra, başka bir alana tıklamadan alt tarafta yer alan Otomatik Doldurma Seçenekleri düğmesine tıklayın.

Doldurma seçenekleri düğmesine tıkladıktan sonra açılan pencereden, Doldurma Serisi ifadesini seçtiğinizde rakamlarınızın arttığını görürsünüz.

İpucu 004- Excel’de Tarihleri Sürükle-Bırak Yöntemiyle Çoğaltmak

Excel kullanırken, tarihleri çoğaltmanın farklı yöntemleri vardır.  Hücreye bir tarih girdikten sonra, tarih değerinin üzerine tıklayıp, aşağıya doğru çektiğiniz de, tarihin arttığını görürsünüz. Burada tarihin artmasını istemezseniz, yani aynı tarihten çoğaltmak isterseniz, Ctrl tuşuna basarak, tarih içeren hücreye tıkladıktan sonra doldurma kulpundan aşağıya doğru çekebilirsiniz.

İşgünleri ve Tarihleri aylara göre doldurmak için yapmanız gereken, tarihi yazdıktan sonra doldurma kulpundan aşağıya doğru çekmek ve Hızlı Doldurma Seçenekleri’ni kullanmaktır.

Burada; İş Günlerini DoldurAyları DoldurYılları Doldur seçeneklerini farklı seçenekler kullanabilirsiniz.  Ayları doldur seçeneği, özellikle aylık ödeme oluşturma gibi alanlarda kullanılabilir.

İpucu 005- Rakamları Binlik Basamaklarına ve Kuruş Hanelerine Ayırmak

Çalışma tablonuzda rakamları seçtikten sonra Ctrl + Shift + ! tuşlarına bastığınızda rakamların binlik basamaklarına ayrıldığını ve kuruş hanelerinin geldiğini görürsünüz.

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Eğitim

To Top